A verseny időpontja: 2022. március 04-06.
Rendező: Bocskai István Református Oktatási Központ – Egressy Béni Alap- és Középfokú Zeneművészeti, Színművészeti és Táncművészeti Szakgimnáziuma, Ének-Zene Gimnáziuma

OM azonosító: 032614
1212 Budapest, II. Rákóczi Ferenc u. 121-123.
Telefon/fax: 36-30/010-8171
E-mail: titkarsag@egressybenikonzi.hu
Honlap: www.egressybenikonzi.hu

A verseny célja: A jazz-zenei stílusok, előadási hagyományok megismerése a zenei előadás gyakorlatában. Az együttmuzsikálás pedagógiai eredményeinek, értékeinek, művészi színvonalának bemutatása. A jazz hangszeres és ének tanszakok művészetpedagógiai szintjének felmérése. Tehetségkutatás.

A verseny jellege: Gyakorlati verseny.

A verseny fordulói: Iskolai válogató, országos forduló.

Az országos forduló elődöntő-döntő formában kerül megrendezésre.

A versenyre való nevezés és az azon való részvétel ingyenes. A versenyre való nevezés és az azon való részvétel egyik fordulóban sem köthető se nevezési, se regisztrációs, se részvételi díjhoz!

A versenyzők és kísérő tanáraik utazásáról és részvételének egyéb feltételeiről (szállás, étkezés) a nevező intézmény gondoskodik.

A verseny kategóriái:

A) Jazz együttesek (3-7 fő)

B) Szóló kategóriák

a) Jazz hangszeres

b) Jazzének

A) JAZZ EGYÜTTESEK KATEGÓRIA

A nevezés feltételei:

A együttesekben a nevező iskola adott tanévre beiratkozott növendékei játszhatnak.

Egy növendék maximum két zenekarnak lehet tagja.

A versenyző együttesekben nem szerepelhet tanár vagy kisegítő.

Az intézmények az alábbiak szerint nevezhetnek zenekart:

50 és 50 fő alatti jazz tanszaki növendéklétszám esetén maximum 3 zenekar.

51- 100 fős jazz tanszaki növendéklétszám esetén maximum 4 zenekar

A verseny anyaga:

Az elődöntőben és a döntőben is három mű:

  1. egy ballada,
  2. egy gyors karakterű darab, valamint
  3. egy szabadon választott szám.

(A szabadon választott mű lehet saját feldolgozás vagy kompozíció.)

Műsoridő:

Elődöntő: maximum 15 perc

Döntő: maximum 15 perc

A verseny követelményei:

Az elődöntő és döntő anyaga nem lehet azonos.

A maximális műsoridő túllépése esetén a versenybizottság megszakíthatja a műsort, illetve pontlevonást alkalmazhat.

B) SZÓLÓ KATEGÓRIA

Nevezés feltételei:

Az intézmények az alábbiak szerint nevezhetnek szólistát:

50 és 50 fő alatti jazz tanszaki növendéklétszám esetén maximum 8 fő.

51- 100 fős jazz tanszaki növendéklétszám esetén maximum 10 fő.

a) Jazz hangszer szóló kategória

Korcsoportok:

  1. korcsoport: 9-10. évfolyam
  2. korcsoport: 11-1/13. évfolyam
  3. korcsoport: 12-13. évfolyam és szakképző 2/14. és a 3/15. (két éves szakképzés esetén 2/14.) évfolyam tanulói.

A verseny követelményei (jazz hangszeres szólisták):

  1. A darabok előadási sorrendje a következő: 1. kötelező szám, 2. szabadon választott darab.
  2. A darabok előadása során a versenyző szólista játssza a témát és improvizációt (kivétel: bőgő és basszusgitár – ld. a megjegyzést)
  3. Az elődöntő és a döntő szabadon választott műsora nem lehet azonos!
  4. A műsorszámokat kotta nélkül, zenekari kísérettel kell előadni (kivétel: zongora, és gitár ahol a fordulónkénti két szám közül az egyik kíséret nélkül is játszható).
  5. Kíséretről a rendező intézmény gondoskodik.

(Kérjük, hogy a nevezéssel együtt a számok megfelelő hangnembe transzponált kottaanyag másolatát küldjék meg! A verseny előtt a rendező iskola a kísérő zenekarral a helyszínen próba lehetőséget biztosít.)

  1. A maximális műsoridő túllépése esetén a versenybizottság a versenyprogramot megszakíthatja, illetve pontlevonást alkalmazhat.

SZAXOFON

A verseny anyaga: Egy kötelezően választható és egy szabadon választott szám.

I. korcsoport:

Elődöntő:

Egy kötelezően választható szám az alábbiak közül:

  • Blue Bossa
  • Now’s The Time
  • Summertime
  • Take The „A” Train
  • Watermelon Man

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A műsoridő maximum 8 perc.

Döntő:

Kötelező szám: Tenor Madness

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A műsoridő maximum 10 perc.

II-III. korcsoport:

Elődöntő:

Egy kötelezően választható szám az alábbiak közül:

  • A Night In Tunisia
  • Black Orpheus
  • Oleo
  • Solar
  • Take Five

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A műsoridő maximum 8 perc.

Döntő:

Kötelező szám: Lover Man

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A műsoridő maximum 10 perc.

GITÁR

A verseny anyaga: Egy kötelezően választható és egy szabadon választott szám.

I. korcsoport:

Elődöntő:

Egy kötelezően választható szám az alábbiak közül:

  • All Blues
  • Alone Together
  • Blue Bossa
  • Cold Duck Time
  • Take The „A” Train

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A két szám közül az egyik szólóban is játszható.

A műsoridő maximum 8 perc.

Döntő:

Kötelező szám: Autumn Leaves

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A két szám közül az egyik szólóban is játszható.

A műsoridő maximum 8 perc.

II-III. korcsoport:

Elődöntő:

Egy kötelezően választható szám az alábbiak közül:

  • Blue In Green
  • Body And Soul
  • Ornithology
  • So What
  • West Coast Blues

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A két szám közül az egyik szólóban is játszható.

A műsoridő maximum 8 perc.

Döntő:

Kötelező szám: Rockin’ Chair

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A két szám közül az egyik szólóban is játszható.

A műsoridő maximum 8 perc.

ZONGORA

A verseny anyaga: Egy kötelezően választható és egy szabadon választott szám.

I. korcsoport:

Elődöntő:

Egy kötelezően választható szám az alábbiak közül:

  • Blue Bossa
  • Blue Monk
  • Days of Wine and Roses
  • Georgia On My Mind
  • Sugar

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A két szám közül az egyik szólóban is játszható.

A műsoridő maximum 8 perc.

Döntő:

Kötelező szám: Billie’s Bounce

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A két szám közül az egyik szólóban is játszható.

A műsoridő maximum 10 perc.

II-III. korcsoport:

Elődöntő:

Egy kötelezően választható szám az alábbiak közül:

  • Dexterity
  • Gentle Rain
  • Green Dolphin Street
  • Have You Met Miss Jones
  • Someday My Prince Will Come

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A két szám közül az egyik szólóban is játszható.

A műsoridő maximum 8 perc.

Döntő:

Kötelező szám: What’s New

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A két szám közül az egyik szólóban is játszható.

A műsoridő maximum 10 perc.

BASSZUSGITÁR

A verseny anyaga: Egy kötelezően választható és egy szabadon választott szám.

I. korcsoport:

Elődöntő:

Egy kötelezően választható szám az alábbiak közül:

  • Autumn Leaves
  • Blue Bossa
  • Cantaloupe Island
  • Footprints
  • Summertime

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

Az előadás során téma vagy téma kíséret, szóló kíséret és improvizáció játszandó.

A műsoridő maximum 8 perc.

Döntő:

Kötelező szám: So What

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

Az előadás során téma vagy téma kíséret, szóló kíséret és improvizáció játszandó.

A műsoridő maximum 10 perc.

II-III. korcsoport:

Elődöntő:

Egy kötelezően választható szám az alábbiak közül:

  • All Blues
  • A Night In Tunisia
  • Days Of Wine And Roses
  • Oleo
  • Watermelon Man

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

Az előadás során téma vagy téma kíséret, szóló kíséret és improvizáció játszandó.

A műsoridő maximum 8 perc.

Döntő:

Kötelező szám: Chicken

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

Az előadás során téma vagy téma kíséret, szóló kíséret és improvizáció játszandó.

A műsoridő maximum 10 perc.

TROMBITA

Ebben a kategóriában nincsenek korcsoportok.

A versenyt legalább 6 fő nevezése esetén rendezzük meg.

A verseny anyaga: Egy kötelezően választható és egy szabadon választott szám.

Elődöntő:

Egy kötelezően választható szám az alábbiak közül:

  • Blue Bossa
  • Cantaloupe Island
  • Song For My Father
  • Summertime
  • Take The „A” Train

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A műsoridő maximum 8 perc.

Döntő:

Kötelező szám: Doxy

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A műsoridő maximum 10 perc.

BŐGŐ

Ebben a kategóriában nincsenek korcsoportok.

A versenyt legalább 6 fő nevezése esetén rendezzük meg.

A verseny anyaga: Egy kötelezően választható és egy szabadon választott szám.

Elődöntő:

Egy kötelezően választható szám az alábbiak közül:

  • All Blues
  • Blue Bossa
  • Summertime
  • Take The „A” Train
  • Watermelon Man

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

Az előadás során téma vagy téma kíséret, szóló kíséret és improvizáció játszandó.

A műsoridő maximum 8 perc.

Döntő:

Kötelező szám: So What

Egy szabadon választott darab. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

Az előadás során téma vagy téma kíséret, szóló kíséret és improvizáció játszandó.

A műsoridő maximum 10 perc.

b) Jazzének szóló kategória

Korcsoportok:

  1. korcsoport: 9-10. évfolyam
  2. korcsoport: 11-1/13. évfolyam
  3. korcsoport: 12-13. évfolyam és szakképző 2/14. és a 3/15. (két éves szakképzés esetén 2/14.) évfolyam tanulói.

A verseny anyaga: Egy kötelezően választható és egy szabadon választott dal.

A verseny követelményei:

  1. A dalok előadási sorrendje a következő: 1. kötelező dal, 2. szabadon választott dal.
  2. Az elődöntő és a döntő szabadon választott műsora nem lehet azonos!
  3. A műsorszámokat angol nyelven, kotta nélkül, zongora vagy zenekari kísérettel kell előadni.
  4. Kíséretről a rendező intézmény gondoskodik.

(Kérjük, hogy a nevezéssel együtt a számok megfelelő hangnembe transzponált kotta anyagát küldjék meg! A verseny előtt a rendező iskola a kísérő zenekarral a helyszínen próba lehetőséget biztosít.)

  1. A maximális műsoridő túllépése esetén a versenybizottság a versenyprogramot megszakíthatja, illetve pontlevonást alkalmazhat.

I. korcsoport:

Elődöntő:

Egy kötelezően választható dal az alábbiak közül:

  • All Of Me
  • Ain’t Misbehavin
  • Centerpiece
  • Nigh And Day
  • Summertime

Egy szabadon választott dal. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A műsoridő maximum 8 perc.

Döntő:

Kötelező dal: Yesterdays

Egy szabadon választott dal. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A műsoridő maximum 10 perc.

II-III. korcsoport:

Elődöntő:

Egy kötelezően választható dal az alábbiak közül:

  • A Night In Tunisia
  • Invitation
  • My One And Only Love
  • Take Five
  • Twisted

Egy szabadon választott dal. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A műsoridő maximum 8 perc.

Döntő:

Kötelező dal: Whisper Not

Egy szabadon választott dal. (A kötelezőtől eltérő karakterű legyen.)

A műsoridő maximum 10 perc.

Értékelés az országos döntőn: A versenybizottság elnöke és tagjai egymástól függetlenül, egyénileg értékelik (az értékelőlapon meghatározott szempontok alapján) a versenyzők teljesítményét. Egy-egy versenyző végső pontszáma a versenybizottság által adott pontok összege.

Értékelési szempontok: zeneiség, muzikalitás, technikai felkészültség, memória, technika, hangminőség, intonáció, ritmus, kottahűség, improvizációs készség, virtuozitás

A verseny díjai: A versenybizottság minden kategóriában I., II. és III. helyezést és különdíjakat adhat ki. A legjobb saját feldolgozást, kompozíciót különdíjjal jutalmazhatja.

A nevezés módja: A nevezési lap az iskola honlapjáról www.egressybenikonzi.hu letölthető 2021. December 6-tól, majd kitöltve a rendező iskola nevére és címére kell eljuttatni.

Az országos forduló nevezési határideje: 2022. február 1.